Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Historia szkoły

Historia szkoły

HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TUCHOMIU

 

      Dnia 11 lutego 1959 roku po raz pierwszy uczniowie przekroczyli próg naszej szkoły.

Państwo Irena i Edward Suchorz z pomocą kierownika sąsiedniej szkoły w Karczemkach - Pana Franciszka Suchorz swoimi staraniami doprowadzili do otwarcia szkoły w Tuchomiu jako filii Szkoły Podstawowej w Karczemkach.

Kierownikiem punktu filialnego został Pan Edward Suchorz, który razem ze swoją żoną Ireną pracowali tu przez całe swoje życie zawodowe.

      Szkoła mieściła się w zaadoptowanym po byłym PGR-e budynku. W pięciu klasach uczyło się tu 56 uczniów. Nauka odbywała się w 2 salach lekcyjnych, w klasach łączonych.

      Odbywała się tu również nauka w systemie wieczorowym, dla dorosłych, którzy w ten sposób uzupełniali swoje wykształcenie.

      Otwarcie nowej szkoły spotkało się z wielką aprobatą całego środowiska. Szkoła stała się niejako centrum kulturalnym wsi. Tu odbywały się zabawy, kursy, zebrania, tu przychodzono oglądać pierwszą we wsi telewizję a także szukać życiowych porad u mieszkających przy szkole nauczycieli.

      Po 7 latach funkcjonowania szkoła otrzymuje status samodzielnej jednostki oświatowej.

      Zmiany administracyjne spowodowały, że w roku 1972 na okres 11 lat szkoła ponownie staje się punktem filialnym, tym razem Szkoły Podstawowej w Chwaszczynie.

      W tym czasie również podjęto decyzję o obniżeniu stopnia organizacji szkoły. Od tamtego czasu jesteśmy szkołą 3 - klasową. Zaszła także zmiana na stanowisku kierownika szkoły. Na okres 5 lat zostaje nim Pani Irena Suchorz, po czym na to stanowisko ponownie wrócił Pan Edward Suchorz.

      Mijają dalsze lata pracy, szkoła przeżywa kolejne reformy, powoli rozrasta się grono nauczycieli.

      Przełom lat 1981/82 to w naszym kraju czas szczególny - stan wojenny. I znowu szkoła stała się centrum wydarzeń. Na krótki okres czasu zajęła ją jednostka wojskowa ze Słupska. Zajęcia zostały zawieszone.

      Rok 1990. Nasza szkoła, i nie tylko ona, cała społeczność Tuchomia ponosi wielką stratę - po ciężkiej chorobie umiera  długoletni jej dyrektor - Pan Edward Suchorz. Człowiek, który był nie tylko wzorem pedagoga, ale też wspaniałym przyjacielem, po prostu dobrym człowiekiem. I właśnie wtedy na stanowisko dyrektora została mianowana dotychczasowa nauczycielka  w tejże szkole, Alicja Haase.

      Lata 90 - te to okres wielu przemian w oświacie. Najważniejsze z nich to przejęcie zarządzania szkołami przez samorządy terytorialne i kolejne reformy szkolnictwa.

      W tym czasie przechodzi na emeryturę i opuszcza mieszkanie służbowe pierwsza nauczycielka szkoły Pani Irena Suchorz. Stworzyło to możliwość zajęcia przez szkołę części, w której dotąd mieściło się mieszkanie służbowe. Zyskaliśmy w ten sposób 2 sale dla oddziału przedszkolnego,  mini zaplecze kuchenne, sanitariaty, szatnię dla dzieci . Zrobiono również modernizację części strychu i utworzono tam gabinet dyrektora z pokojem nauczycielskim.

      Zlikwidowano także w tym czasie otaczające szkołę ogród i pola uprawne, starając się zagospodarować je na boisko szkolne, wyburzono pomieszczenia gospodarcze znajdujące się obok szkoły a na ich miejscu utworzono plac zabaw.

      W roku 2009 pani dyrektor Alicja Haase zrezygnowała ze stanowiska. W maju tego roku w wyniku konkursu nowym dyrektorem naszej szkoły została   nauczycielka   Renata Ellwardt. Funkcję tę sprawowała przez dwie kadencje. W tym czasie realnych kształtów nabrały marzenia mieszkańców Tuchomia o nowej szkole - wykonano projekt nowego budynku szkoły oraz przygotowano wymaganą dokumentację i wszelkie związane z tym przedsięwzięciem formalności.

1 września 2019 roku funkcję dyrektora szkoły objęła pani Elżbieta Pryczkowska.

 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji - Historia Szkoły Podstawowej w Tuchomiu

 

https://www.youtube.com/watch?v=ND4-wZGHLe4&t=24s

 

 

Data dodania: 2018-09-08 17:18:20
Data edycji: 2020-07-16 12:30:06
Ilość wyświetleń: 2106

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"

J. Korczak
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej